Hernádi Zsolt: Most kell észnél lenni, mert könnyen kiönthetjük a gyereket a fürdővízzel együtt!
Piaci alapon dőljön el, hogy amerikai lng vagy orosz vezetékes gáz jöjjön. A Mol elnök-vezérigazgatójának írása.
Meloni vezetésével tárgyalnak a nyugati nagyhatalmak Ukrajnáról és a Közel-Keletről.
Nyitókép: Giorgia Meloni fogadja Joe Biden amerikai elnököt a G7 találkozón (fotó: MICHAEL KAPPELER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
Háromnapos csúcstalálkozóra jönnek össze Olaszországban a nyugati világ nagyhatalmai. A G7 találkozón az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország, valamint Japán vezetői vesznek részt, a házigazda Giorgia Meloni olasz miniszterelnök lesz.
A találkozóra forró nemzetközi időszakban kerül sor, hiszen a francia és a német vezetés épp súlyos vereséget szenvedett az EP-választásokon, a brit miniszterelnökre pár hét múlva vár egy várhatóan szintén súlyos vereség, Joe Biden pedig ősszel mérkőzik meg az egyre esélyesebbnek tűnő Donald Trumppal.
Egyes értelmezések szerint a G7 csúcstalálkozó éppen ezért a jelenlegi nagyhatalmi vezetői gárda utolsó nagy próbálkozása arra nézve, hogy
a még meglévő status quo alapján irányt szabjanak a nagy nemzetközi konfliktusos folyamatoknak,
az ukrajnai háborútól a Közel-Keleten át a Kínával fenntartott viszonyrendszerig.
A találkozón részt vesz Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is, aki folyamatosan várja az újabb nyugati megállapodásokat Ukrajna megsegítéséről.
Az első nagy döntés már most megszületett, mielőtt a vezetők összeültek volna a dél-olaszországi találkahelyen. Amerikai javaslatra 50 milliárd dolláros kölcsönt nyújtanak Ukrajnának, amihez forrásul az oroszoktól lefoglalt vagyonelemeket használják fel.
A találkozón
Joe Biden amerikai és Zelenszkij ukrán elnök várhatóan kétoldalú különmegállapodást is kötnek Ukrajna további segítéséről.
Meloni olasz miniszterelnök a migráció folytatólagos problémájáról is tárgyalni akar a nagyhatalmi vezetőkkel.
A G7 csúcs különleges vendége lesz Ferenc pápa. Hírek szerint a katolikus egyházfő a mesterséges értelem térnyerése miatt szeretné felhívni a döntéshozók figyelmét az AI szabályozására. Emellett Ferenc pápa a béke mellett is ismét ki fog állni, miközben több bilaterális találkozón is részt vesz majd a csúcson.